Oficiální informační portál EnergySol

Ekologické zdroje energie
Profesionální servis od návrhu po realizaci
Podpora dotací

Eshop

Nová zelená úsporám

Solární kolektory

foto

Jsme výhradním dodavatelem vakuových trubicových kolektorů, které bývají také často označovány jako solární panely pro solární ohřev vody, přitápění a ohřev bazénů. Doporučujeme a dodáváme výhradně vakuové solární panely (kolektory) výrobce Westech, pokud ale budete mít zájem, dodáváme i klasické rámové ploché kolektory.

Proč využívat solární ohřev vody a jaké jsou jeho výhody?

Mnoho lidí neznalých problematiky často sdílí názor, že solární ohřev vody nebo solární kolektory obecně nejsou výhodné a nevyplácí se.  Tato technologie bývá velmi často zaměňována s fotovoltaickými solárními panely, které ovšem slouží pouze k výrobě přímé elektrické energie, a které si díky zdražující se podpoře ekologických zdrojů nezískali u veřejnosti příliš velkou oblibu, spíše naopak. Solární panely, případně solární kolektory, jsou určeny nejen k ohřevu teplé užitkové vody, ale také například k vyhřívání bazénů nebo vytápění prostor a jsou zcela jinou technologií, než jsou fotovoltaické solární panely.

V dobách, kdy se energie (plyn, elektřina i pevná paliva) neustále zdražují (a to tempem průměrně 5 až 10% za rok), se stává solární ohřev vody výbornou možností jak za tyto energie solárním ohřevem vody ušetřit. Díky rychlému technologickému vývoji, stoupající účinnosti solárních  kolektorů a jejich klesající ceně, se tyto technologie stávají dostupné většině z nás. Zatímco v dobách drahých starších plochých solárních kolektorů byl solární ohřev teplé vody záležitostí pouze nadšenců a ekologicky zaměřených lidí , tak v době levnějších a daleko účinnějších vakuových trubicových solárních kolektorů se tento typ ohřevu stává reálnou a dostupnou alternativou pro většinu z nás. Ohřev vody solárními systémy je rovněž vhodný např. pro chalupy či samoty, solární systémy jsou totiž řízeny řídící jednotkou a nepotřebují tedy příliš častý zásah člověka a dokáží fungovat i bez jeho dozoru.

Na rozdíl od rámových plochých kolektorů jsou moderní vakuové kolektory schopny teplo dodávat i při zatažené obloze nebo rovněž při nižší okolní teplotě, ale pouze v případě slunečného počasí. Tedy kromě pokrytí potřeby ohřevu vody ve 2/3 až 3/4 roku, dokáží ještě navíc vypomoci při vytápění v jarních a podzimních obdobích. Pouze v případě velmi nízkých teplot a zatažené oblohy je nutné použít i jiný doplňkový zdroj vytápění (tepelné čerpadla, kondenzační kotle a další zdroje tepla). Vakuové solární kolektory tedy nejsou pouze vhodnou ekologickou alternativou, ale zároveň i ekonomickou.

Proč jsou vakuové trubicové solární kolektory lepší než ploché solární panely?

Ve srovnání s plochými solárními panely jsou vakuové solární kolektory vysoce účinné s minimální životností 25 let. Za pomoci vakuových solárních kolektorů můžete dosáhnout maximálního výkonu a trvale těch nejvyšších solárních zisků a to především v zimních, jarních a podzimních obdobích (v létě dochází ke vzniku nižších přebytků). Díky tzv. „suchému napojení“ trubic systémem Plug-in (nepřímý ohřev), jsou tyto kolektory provozně považovány zavelme bezpečné. Solární panely typu „HEAT PIPE“ jsou uzavřené, tzn. že teplonosná kapalina cirkuluje ve sběrači kolektoru a nikoliv v samostatných trubicích. Velkou výhodou trubicových kolektorů je, že pokud dojde k poškození některé z trubic, je možné ji vyměnit. Tato výměna je jednoduchá a ekonomicky nenáročná.

Další nespornou výhodou těchto solárních panelů je, že přijímají i difuzní záření. Tzn. že celý systém funguje i v případě, že je nebe zatažené. Na rozdíl od plochých kolektorů mohou trubicové kolektory díky svým oblým tvarům trubic přijímat záření z více úhlů. Díky tomu může kolektor pracovat celý den (od východu slunce až do jeho západu) a pohlcuje záření ze všech stran a to i včetně odrazů. Pro středoevropské podmínky jsou tedy trubicové kolektory tou nejvhodnější variantou, která umožňuje téměř celoroční solární ohřev vody. Vždy se najdou nějaké fyzikální meze, ale ve srovnání s plochými solárními panely jsou ty vakuové daleko účinnější a dokáží přihřívat teplou užitkovou vodu i v zimních obdobích. Co se týká jarních a podzimních slunečných dnů, dokáží vakuové solární panely plnohodnotně ohřívat TUV stejně jako v letním období. Je to způsobeno tím, že na vakuové kolektory dopadá dostatek slunečního záření a nižší teploty již v tomto případě nehrají důležitou roli.

Westech WT-B 58/1800A solární vakuový trubicový kolektor

foto foto

Kolektor WT-B 58/1800A je špičkový výrobek se zesílenou nerezovou konstrukcí a ochrannými prvky. Je vhodný pro celoroční provoz, pro ohřev teplé vody, ohřev bazénů i pro přitápění. Lze použít jak na rovné tak sedlové střechy, jakoukoliv krytinu. Poskytuje vynikající výkon i v zamračených dnech a to proto, že trubice je schopna absorbovat energii z infračervených paprsků, které projdou skrz mraky (difuzní záření).

Vítr a nízké teploty pod nulou mají mnohem menší vliv na funkci než u plochých kolektorů. Díky kulatému povrchu jde sluneční paprsek celodenně kolmo, tím je absorbce slunečního záření maximální a odraz je minimální. Kolektory WT-B 58/1800A obsahují AL-zrcadlo (reflector), který odráží paprsek i ze spodní strany kolektoru, tím především v zimě zvyšuje výkon až o 20%. Splňuje EN 12975-1:2006 + A1:2010.

Optická účinnost 0,714
Linearní součinitel tepelné ztráty kolektoru a1 1,08 W/m2.K
Kvadratický součinitel tepelné ztráty kolektoru a2 0,037 W/m2.K2
Max. provozní teplota 95°C
Klidová teplota 210,3°C
Max.provozní tlak 1 MPa
Doporučený objemový průtok 3,5-8 l/min
Doporučený pracovní přetlak 1 MPa
Pohltivost slunečního záření α 93%
Hemisférická emisivita ε 10%
Selektivita 9,3
Reflektor (AL zrcadlo) - ANO absorber - válcovitý

Vakuová Trubice

foto foto

(Sydney - typ Dewarova buňka – termoska)

Vnitřní povrch vákuové trubice je opatřen technologií stejnosměrného magnetonového naprašování (PKO) kompozitním filmem (AIN-nitrid hlinitý) s vysokou fototepelnou účinností, tepelnou vodivostí > 170W/m.k, biaxialní pevnost > 320 MPa, nízká tepelná expanze 4-6x10-6 K-1 (max.1000°C), dobrá metalizační kapacita, vysoká úroveň vákua < 5x10-3 Pa.

foto foto foto

Pro zachování vákua přes 20 let je použita vrstva Barya (jako dřive v TV obrazovkách). Baryum aktivně absorbuje zbývající plyny jako CO, CO2, N2, O2 a H2O, čímž přispívá k udržení vákua v meziprostoru trubice. Vrstva Barya poskytuje vizualní ukazatel stavu Vákua. Stříbrná barva je známkou, že je vakuum uvnitř trubice, pokud spodní konec trubice zbělá, vákuum se ztratilo.

foto

Nástřik vnitřního povrchu vákuové trubice je doplněn sloučeninou mědi, která zajišťuje přenos  tepla přes hliníkové lamely do tepelné trubice (heat pipe). Heat pipe je dlouhá měděná trubice s větším průměrem baňky na jednom konci. Tepelná  trubice je hermeticky uzavřená, obsahuje Ethanol (bod varu je 40°C) a uvnitř je podtlak.

Technické údaje

Životnost 25 let
Materiál krycí trubice borokřemičité sklo
Propustnost krycí trubice > 91%
Průměr vnější trubice 58mm x 1,6mm
Průměr vnitřní trubice 47mm x 1,6mm
Mezera mezi trubicemi 8 mm
Vakuum v mezeře < 5x10-3 Pa
Absorbce slunečního záření 93%
Polokulovitá emitance (odraz-emisivita) 10%
Ozařovací výkon 0,04-0,06 (100°C)
Tepelná ztráta < 0,8 W/m.°C
Materiál trubice Heat pipe měď
Průměr trubice Heat pipe 22 mm
Materiál spojovací lamely hliník
Tloušťka spojovací lamely 0,3 mm

Informace o rozdělovači

Obal AL/comaxit nástřik
Izolace minerální vata 140 kg/m3
Tepelná vodivost < 0,04W (m.K)
Tepelná kapacita 1 kJ(kg.K)
Těsnění silicon
Max.provozní teplota 95°C
Stagnační teplota 210°C
Max. prov. tlak 0,6MPa
Průtok 3,5-8l/min
Medium nemrznoucí kapalina

WT-B 58 1800A - solární kolektor (vakuový-trubicový)

Nejprodávanější kolektor v České republice

Vákuové trubicové kolektory jsou účinnější oproti plochým o cca. 25%. Další výhodou je jednoduchá manipulace a montáž. Kolektory jsou certifikovány proti kroupám do 50mm o rychlosti 100km/h. Jestiže se jedna trubice rozbije, ostatní fungují dále, nic se nevylije - dokonalá bezpečnost. Díky leštěnému zrcadlu pod trubicemi se výkon výrazně zvyšuje. Kolektor Westech WT-B je díky ceně a výkonu jednoznačně nejvíce návratový kolektor na trhu.

foto

Vlastnosti kolektoru

  • nízká hmotnost 48 Kg
  • vysoký výkon (986kWh/m2/rok)
  • Záruka 10 let
  • silná izolace sběrače
  • zrcadlo ( leštěný AL -zvýšení výkonu)
  • ochrana trubic (plast.uzávěr)
  • rychlý start-up (2minuty)
  • certifikát SolarKeymark

Kontaktní formulář

(vyžadováno)
zpracováním osobních údajů (vyžadováno)

IP solární a topné systémy spol. s r.o.
Olomouc, Holická 1173/49a, PSČ: 779 00 | tel.: (+420) 777 783 673

Společnost je vedená u Krajského soudu v Ostravě, spisová značka C44276

design © dabraka.com

Copyright © 2024 EnergySol